poniedziałek, 3 marca 2014

Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań

Czy zastanawiamy się czasami nad przeszłością? Z pewnością tak. Zajrzyjmy jednak dalej niż miniony miesiąc, rok, dziesięciolecie. Dziś zajmijmy się renesansem – epoką dawną, lecz jak najbardziej aktualną, mającą odbicie we współczesności. Zacznijmy zatem od strony filozoficznej – renesansowego humanizmu, człowieka w centrum wszystkiego i dla wszystkiego. Odbicie tych poglądów w problemach XX wieku świetnie zaprezentował w swojej książce Leszek Kołakowski.
Książka ‘’Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań’’ jest zbiorem tekstów z lat 1967-1981. Składa się z czterech części: Kłopoty z kulturą, Kłopoty z chrześcijaństwem, Kłopoty z socjalizmem i Kłopoty z Polską. Wszystkie teksty mają na celu przedstawienie dylematów filozoficznych i politycznych, zmuszających nas do opowiedzenia się za jedną z dwóch opcji, z których żadna nie jest zadowalająca.

”Nie jest prawdopodobne, by diabeł mógł zniknąć z życia ludzkiego; mimo wszystkich przebrań, w jakich się pojawia, i mimo okresowych upadków stał się bodaj trwałym składnikiem kultury. Jeśli religia zawsze była próbą wyposażenia całości życia ludzkiego w sens - żądanie, którego nauka spełnić nie może - diabeł jest zapewne nieusuwalnym składnikiem sensownego świata. Wątpliwe jest także, czy powinniśmy sobie życzyć jego zniknięcia. Obecność jego utrzymuje w nas wrażliwość na zło; sprawia, że jesteśmy czujni i sceptyczni w obliczu optymistycznych nadziei na totalne zbawienie wszystkiego i na ostateczne pogodzenie wszystkich energii działających w świecie.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz