poniedziałek, 3 marca 2014

Cywilizacja odrodzenia

Delumeau od samego początku fascynowała jednak przede wszystkim historia widziana "od dołu", z perspektywy uczestników wydarzeń i procesów, zachodzących w obrębie mentalności, emocji i wyobrażeń. Swoistym przełomem była monumentalna praca o strachu: Strach w kulturze Zachodu, której kontynuacje stanowią prace Grzech i strach oraz Skrzydła anioła. Można by powiedzieć, że Delumeau "odkrył" strach dla historii jako nauki. Opisał zarówno źródła nowożytnych strachów (zarazy, wojny, niepokoje eschatologiczne), jak i ich konsekwencje polityczne i społeczne (poszukiwanie winnych, antyjudaizm, procesy czarownic).

Początkowo zajmował się historią Rzymu w czasach odrodzenia i narodzinami reformy chrześcijańskiej. Z jego wczesnych prac dużą popularność w Polsce zdobyła monografia Cywilizacja Odrodzenia, do dziś uważana za jeden z najlepszych przewodników po epoce. Wydano też dwie jego publikacje, poświęcone reformacji i jej następstwom – w dwóch tomach, pod wspólnym tytułem Reformy chrześcijaństwa w XVI i XVII w.

Dzieło niniejsze ma charakter ambitnej, szeroko zakrojonej syntezy, dającej obraz przemian, które zachodziły w kręgu cywilizacyjnym Europy w Okresie Odrodzenia i zadecydowały o tym, że wyprzedziła ona o parę wieków cywilizację innych kontynentów. Składa się ona z trzech zasadniczych działów. Pierwszy traktuje o kształtowaniu się zrębów nowożytnych państwowości i epoce wielkich odkryć geograficznych. Drugi poświęcony jest stanowi ówczesnej kultury materialnej oraz stosunków gospodarczych (porusza też ważny temat postępu technicznego). Trzeci porusza problem mentalności ówczesnego człowieka i przemiany zachodzące w ideologii. Wszystkie cechuje żywy i bezpośredni styl narracji. Ksiażka obfituje także w cytaty ze źródeł, z prac naukowych, a także często korzysta z fragmentów prozy i poezji renesansowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz